Job Title

EXPIRED: Flutter Developer NHFTPL010

  • Position:
  • Salary: 12000zł - 16000zł
  • Location:
  • Job ID: 03421
  • Applications: 0
Required Skills:

Job Description

EXPIRED Flutter Developer
The Ninja Hunters are currently hunting for an experienced Flutter Developer in charge of creating multi-platform apps for iOS/Android using Google’s Flutter development framework.
You’ll be responsible for maintaining and modifying existing solutions as well as formulating and developing new ones.

Responsibilities:
– Design and implement new application modules and functionalities based on the product requirements using the Flutter Development framework
– Build and maintain code and libraries for future development
– Collaborate with other Flutter developers to integrate development elements
– Optimize, debug and fix recognized defects
– Review the code of other teammates before the merge
– Engage in software architecture design, cooperate providing guidance to PM, UX/UI, and testing team
– Debug and optimize the application for maximum speed and scalability

Must have skills:
– 5 years of commercial experience
– minimum 2 years of Flutter development
– English language proficiency

Employment location:
Work can be carried out remotely.

Employment type:
Direct placement or B2B contract

Розробник Flutter
Компанія NinjaHunters шукає досвідченого розробника Flutter, який буде відповідати за створення мультиплатформних програм для iOS/Android з використанням фреймворку Flutter від Google. Ви відповідатимете за підтримку та модифікацію існуючих рішень, а також за формулювання та розробку нових.

Обов’язки:
 – Розробка та впровадження нових модулів та функціональних можливостей програми на основі вимог до продукту з використанням фреймворку розробки Flutter.
– Створення та підтримка коду та бібліотек для майбутнього розвитку
– Співпрацювати з іншими розробниками Flutter для інтеграції елементів розробки
– Оптимізація, налагодження та усунення виявлених дефектів
– Рецензування коду інших членів команди перед злиттям
– Брати участь у проектуванні архітектури програмного забезпечення, співпрацювати у наданні рекомендацій для PM, UX/UI та команди тестування
– Налагоджувати та оптимізувати програму для досягнення максимальної швидкості та масштабованості

Необхідні навики:
 – 5 років комерційного досвіду
– мінімум 2 роки розробки на Flutter
– Знання англійської мови

Місце роботи:
Роботу можна проводити дистанційно

Тип умови:
Трудовий договір або B2B контракт

Tags: android, apple, developer, flutter, google, ios, mobile, ninja hunters, remote