Job Title

Azure Cloud Architect NHAZPL-020

  • Position:
  • Salary: 12000zł - 18000zł
  • Location:
  • Job ID: 03278
  • Applications: 0
Required Skills:

Job Description

Azure Cloud Architect

The Ninja Hunters are tracking an experienced Microsoft Azure Cloud Architect with the ability to plan and design new cloud environments. What is more, develop and optimize existing ecosystems. You should have a broad knowledge and comprehension of Microsoft Azure Cloud systems, experience in their designing, application interconnection, and moving solutions into the cloud.

Responsibilities:
 – Compose a well-structured cloud strategy and manage
 – Evaluating and analyzing cloud applications, hardware, and software
 – Providing expertise in cloud infrastructure, in-cloud application installation, and migration
 – Working closely with the company’s IT security team on possible cloud security gaps, risks, protection, and prevention measures

Must have skills:
 – 7 years of commercial experience
 – 2 years within Cloud Architect role
 – English language proficiency

Employment location:
Work can be carried out remotely.

Employment type:
Direct placement or B2B contract

Компанія NinjaHunters шукає досвідченого архітектора хмарних обчислень Microsoft Azure Cloud Architect, здатного планувати та проектувати нові хмарні середовища. Більше того, розвивати та оптимізувати існуючі системи. Ви повинні мати широкі знання та розуміння хмарних технологій Microsoft Azure Cloud, досвід їх проектування, об’єднання додатків та перенесення рішень у хмару.

Обов’язки:
 – Вміння створбвати добре структурованої хмарної стратегії та управління нею.
– Оцінка та аналіз хмарних додатків, апаратного та програмного забезпечення.
– Надання експертних знань у галузі хмарної інфраструктури, встановлення та міграції додатків у хмарне середовище
– Робота у тісній співпраці з командою ІТ-безпеки компанії над можливими пробілами у хмарній безпеці, ризиками, заходами захисту та запобігання.

Необхідні навички:
 – 7 років комерційного досвіду
– 2 роки на посаді хмарного архітектора
– Знання англійської мови

Місце роботи:
Роботу можна проводити дистанційно.

Тип умови:
Трудовий договір або B2B контракт

Tags: architect, cloud, microsoft azure, ninja hunters, projects, technology