Job Title

AWS Cloud Architect NHAZPL002

  • Position:
  • Salary: 14000zł - 20000zł
  • Location:
  • Job ID: 03198
  • Applications: 0
Required Skills:

Job Description

AWS Cloud Architect

The Ninja Hunters are looking for an experienced Cloud Architect with the ability to plan and design new cloud environments. What is more, develop and optimize existing ecosystems. You should have a broad knowledge and comprehension of Amazon AWS Cloud systems, experience in their designing, application interconnection, and moving solutions into the cloud.

Responsibilities:
 – Compose a well-structured cloud strategy and manage
 – Evaluating and analyzing cloud applications, hardware, and software
 – Providing expertise in cloud infrastructure, in-cloud application installation and migration
 – Working closely with the company’s IT security team on possible cloud security gaps, risks, protection, and prevention measures

Must have skills:
 – 7 years of commercial experience
 – 2 years within Cloud Architect role
 – English language proficiency

Employment location:
Work can be carried out remotely.

Employment type:
Direct placement or B2B contract

Компанія NinjaHunters шукає досвідченого хмарного архітектора зі здатністю планувати та проектувати нові хмарні середовища. Більше того, нам потрібна людина, яка буде розвивати та оптимізувати існуючі системи. Ви повинні мати широкі знання та розуміння хмарних систем Amazon AWS, досвід їх проектування, взаємозв’язку додатків та перенесення рішень у хмару.

Обов’язки:
– Вміння складати та керувати добре структурованою хмарною стратегією
 – Оцінка та аналіз хмарних додатків, обладнання та програмного забезпечення
 – Оцінка та аналіз хмарних додатків, апаратного та програмного забезпечення
 – Надання експертних знань у галузі хмарної інфраструктури, встановлення та міграції додатків у хмару
 – Робота у тісній співпраці з командою ІТ-безпеки компанії над можливими пробілами у хмарній безпеці, ризиками, заходами захисту та запобігання.

Необхідні навички:
– 7 років комерційного досвіду
 – 2 роки на посаді архітектора хмарних обчислень
– Знання англійської мови

Місце роботи:
Роботу можна проводити дистанційно

Тип умови:
Трудовий договір або B2B контракт

Tags: amazon aws, architect, b2b, cloud, full-time, ninjahunters